O mnie


Tkanina artystyczna ma swoje wielokulturowe korzenie, zaś źródła inspiracji zaczerpnięte są ze świata przyrody, ducha i własnych doświadczeń.
W swoich pracach staram się łączyć tradycję, współczesne spojrzenie i własny sposób ekspresji. Szukam inspiracji w chwilach przeżytych blisko prawdziwej natury. Chcę, aby tkaniny które wykonuję przywoływały wspomnienie radości z prostego życia w harmonii z naturą i znajdywały swoje miejsce zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych domach.

Prezentowane tutaj prace wykonuję starą techniką tkacką; warsztat to zabytkowe krosno lub drewniana rama, narzędziem są po prostu palce. Moją ulubioną techniką tkacką jest unikatowa i zapomniana obecnie technika broszowania - choć znana od Średniowiecza, dziś spotykana już tylko w Muzeach Etnograficznych.
Przygotowanie wełny jest pracochłonne: aby uzyskać odpowiednią fakturę i grubość włókna, runo często przędę sama, a następnie farbuję - nierzadko posługując się naturalnymi barwnikami jak liście brzozy, mchy i porosty, orzechy i kwiaty.
Moje prace najczęściej zawierają motywy roślinne – np. zioła, zboża, maki – chciałabym, aby użyczyły one moim tkaninom swojej prostoty i piękna. Dlatego moim ulubionym surowcem jest len, zwłaszcza ten niebarwiony i ręcznie przędzony.

Od 20 lat projektuję i własnoręcznie wykonuję wszystkie prace. Niektóre z prezentowanych tkanin zostały wyróżnione na przeglądach Tkaniny Unikatowej i publikowane w wielu pismach o wystroju wnętrz.

Warsztaty tkackie

Zobacz prezentację

SERDECZNIE ZAPRASZAM NA LEKCJE TKANIA
W WARSZAWIE oraz
W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W RZESZOWIE!


Zapisy: 505-974-000; monika.art@home.pl

Monika Beszterda

monika.art@home.pl
logo Muzeum Etnograficzne logo FB